Chci si pronajmout nemovitost

Jedním z nejdůležitějších kroků, které je nutné při hledání pronájmu udělat, je vědět, co hledám. Tedy dobře specifikovat své požadavky a přání. Neméně důležité je stanovit své finanční možnosti. Nájem po Vás bude vyžadován pravidelně každý měsíc, což je třeba zohlednit ve Vašich finančních plánech. V následujících krocích Vás seznámíme s celým procesem, který s námi budete absolvovat. Vybrali jsme typický příklad, kdy hledáte pronájem bytu či domu pro bydlení.

1. První kontakt

Pokud Vás zaujala některá nemovitost v naší nabídce nebo jste si vybrali naši realitní kancelář pro vyhledání pronájmu vhodného bytu či domu, stačí nás kontaktovat pomocí telefonu, e-mailu či našich webových stránek. Do 2 pracovních dnů se Vám ozve náš makléř a domluví s Vámi osobní schůzku.

2. První osobní schůzka

Na první schůzce se setkáte s realitním makléřem, který Vám bude k dispozici po celou dobu trvání obchodu. Jedná se o zkušeného profesionála, který s Vámi probere veškeré detaily a zodpoví všechny Vaše otázky. Upozorní Vás také na všechny povinnosti a závazky, které jsou s pronájmem bytu či domu spjaty. Pokud nemovitost nemáte vybránu a budete ji chtít vyhledat, musíte makléři jasně definovat své požadavky. Mezi ty základní patří:

  • lokalita – kde chcete bydlet (klidná čtvrť ve městě, v centru města, v příměstských oblastech, bydlení na vesnici …)
  • velikost bytu – v čem chcete bydlet (malá garsonka pro jednotlivce, velký prostorný 4+kk pro rodinu s dětmi, rodinný dům se zahradou…)
  • vybavenost (chcete si byt či dům vybavit sami nebo požadujete kompletní vybavení vč. spotřebičů – i v závislosti na tomto požadavku se budou ceny pronájmů lišit)
  • na jak dlouho pronájem sháníte (smlouvy jsou ve většině případů uzavírány na jeden rok s opcí na možné prodloužení)
  • občanská vybavenost – co všechno k bydlení potřebujete (možnosti dopravy MHD i autem, dostupnost lékařů, škol, obchodů, restaurací, hřišť..)
  • finanční možnosti – za kolik budete bydlet (Váš finanční strop – maximum, které jste schopni každý měsíc zaplatit pronajímateli)

3. Zprostředkovatelská smlouva

Poté, co se svým realitním makléřem proberete všechny nezbytné detaily a domluvíte se na spolupráci, uzavřete s RSČS zprostředkovatelskou smlouvu. Ta definuje smluvené úkony, které pro Vás realitní kancelář vykoná; odměnu, která jí za tuto práci bude vyplacena; a oboustranné sankce v případě nedodržení smluvních podmínek.

4. Vyhledání nemovitosti

Po uzavření smlouvy může makléř na základě Vašich požadavků přistoupit k samotnému vyhledávání vhodné nemovitosti. Díky rozsáhlé síti poboček a franšízantů máme v RSČS dokonalý přehled o všech regionech České republiky a disponujeme pestrou nabídkou. U nás si vybere každý! Naši makléři jsou zkušenými odborníky, kteří Vám pomohou vyhledat ideální nemovitost v souladu s Vašimi finančními představami a umožní Vám její prohlídku.

5. Prohlídky nemovitostí

Jakmile pro Vás makléř najde vhodnou nemovitost, seznámí Vás s detaily a v případě Vašeho zájmu zorganizuje osobní prohlídku bytu či domu v termínech podle Vašich možností. Prohlídky budete absolvovat s makléřem, který Vám bude cenným rádcem. Poradí Vám, upozorní na případné nedostatky či naopak výhody, které jsou pro Vás důležité. Ačkoli každý pronajímatel stanoví cenu pronájmu, je dobré znát průměrné ceny srovnatelných pronájmů v dané lokalitě. I s tímto Vám může náš makléř pomoci.

6. Platby

V souvislosti s cenou je důležité si ujasnit, zda veškeré poplatky za služby budete hradit Vy jako nájemce, nebo je budete platit pronajímateli spolu s nájmem formou pevně stanovených záloh. Z nich pak pronajímatel služby uhradí sám. Případný přeplatek či nedoplatek s Vámi bude obvykle vyúčtováván jedenkrát ročně (v případě kratších pronájmů dle domluvy). Musíte rovněž brát v úvahu, že při pronájmu většinou pronajímatel požaduje zaplacení kauce neboli zálohové platby na nájemném. Obvyklou praxí je kauce ve výši jednoho měsíčního nájmu a poplatků za služby. Kauce slouží především jako pojistka, kdybyste nebyli schopni nájem zaplatit nebo kdyby došlo k poškození bytu či domu. Proto jde o zcela oprávněný požadavek pronajímatele. Kauce bývá vratná po skončení nájmu.

7. Podepsání smluv

Jakmile si vyberete vhodný byt či dům a domluvíte se na podmínkách, je nutné podepsat nájemní/podnájemnísmlouvu. Zpravidla je podepisována za účasti zástupců obou stran a realitního makléře, který je pro případ jakýchkoli nejasností k dispozici. Notářsky ověřené podpisy nájemní smlouvy nejsou vyžadovány. Při podpisu smlouvy počítejte se zaplacením kauce.

Nájemní smlouvaje jedním z nejčastěji se vyskytujících závazkových vztahů. Nájemní smlouvou pronajímatel přenechává za úplatu nájemci věc, aby ji dočasně (ve sjednané době) užíval nebo z ní bral užitky. Podnájemní smlouvaje určena pro podnájem bytu/domu od osoby, která má byt v nájmu od majitele. Podnájem bytu musí být ze strany majitele bytu písemně povolen.

Ve smlouvě je také nutné definovat výši nájmu, způsob a termíny placení, sankce za prodlení z platby a podmínky výpovědi smlouvy.

8. Převzetí nemovitosti

Po podpisu smlouvy následuje převzetí nemovitosti do užívání, při kterém se podepisuje protokol o předání bytu/domu. V něm jsou sepsány např. aktuální stavy měřičů energií nebo vybavení předávaného bytu či domu. Do našeho servisu spadá také případné zajištění převodů energií, plynu či telefonní linky, které se k pronájmu vážou. Pak si jen převezmete klíče a můžete bydlet!

Veškeré Vaše další dotazy Vám rádi zodpoví a podrobnější informace poskytnou naši zkušení realitní makléři.

Poznámka: Uvedený postup je pouze orientačním návodem, který se v konkrétních případech může odlišovat.

<< Zpět do Poradny

Dostávejte zajímavosti ze světa realit

(max. 2x za měsíc)

>