Prodávám nemovitost

Jedním z nejdůležitějších kroků při prodeji nemovitosti je správné stanovení ceny – když podceníte, proděláte; když přeceníte, nebude o Vaši nemovitost zájem. Je proto nutné k prodeji přistupovat s reálným očekáváním. Neméně důležitá je volba dobrého prodejce a dobře zacílená inzertní kampaň. S tím vším Vám nejlépe pomůže náš zkušený realitní makléř, který Vás celým procesem bezpečně a jistě provede. V našem průvodci se budeme věnovat nejčastějšímu případu – prodeji bytu či rodinného domu.

1. První kontakt

Ve chvíli, kdy dojdete k zásadnímu rozhodnutí, že prodáte svou nemovitost a netroufáte si na prodej sami, je potřeba zvolit seriózní, zkušenou a spolehlivou realitní kancelář. Když si vyberete Realitní společnost České spořitelny, stačí nás kontaktovat pomocí telefonu, e-mailu či našich webových stránek. Do 2 pracovních dnů se Vám ozve náš makléř a domluví s Vámi osobní schůzku.

Z obchodního hlediska dobré si zvolit pouze jednu realitní kancelář a svěřit jí tzv. „exkluzivitu“. Máte pak jistotu, že Vám věnuje nadstandardní péči a u RSČS získáváte i řadu zvýhodnění. (Proč exkluzivitu? – zde se to dovíte)

2. První osobní schůzka

Na první schůzce se setkáte s Vaším osobním realitním makléřem, který Vám bude k dispozici po celou dobu trvání obchodu. Jedná se o zkušeného profesionála, který s Vámi probere veškeré detaily realitního obchodu a zodpoví Vaše otázky. Upozorní Vás také na všechny povinnosti a závazky, které jsou s prodejem nemovitosti spjaty. Seznámí Vás s nabídkou služeb z našeho komplexního realitního servisu

3. Prohlídka a zdokumentování Vaší nemovitosti; stanovení optimální ceny

Následuje prohlídka Vaší nemovitosti s makléřem včetně jejího pečlivého nafocení. Nemovitost by měla při vyfocení vypadat co nejlépe; samozřejmostí je tedy dokonalý úklid, dobrý dojem umocní rovněž dostatek světla či drobné úpravy, které vylepší vizuální podobu. S tím vším Vám náš zkušený makléř poradí. Makléř od Vás také může požadovat potřebnou dokumentaci, která mu umožní nemovitost správně popsat. Po prohlídce a seznámení se stavem nemovitosti je potřeba stanovit optimální cenu. To se může zdát na první pohled snadné, ale ve skutečnosti to je značně složité. Prodejní cena závisí na mnoha faktorech: stavu a stáří nemovitosti, lokalitě, dostupnosti, okolním prostředí apod. Cena by neměla být ani příliš vysoká, aby neodradila zájemce, ani příliš nízká, což může působit nedůvěryhodně. Záleží také na cenách obdobných nemovitostí v dané lokalitě. Díky našim zkušenostem a dokonalé znalosti trhu známe ceny srovnatelných nemovitostí a dokážeme Vám dobře poradit. Disponujeme rozsáhlou sítí poboček a franšízantů po celé České republice, čímž zajišťujeme dokonalé pokrytí trhu.

4. Zprostředkovatelská smlouva

Poté, co se svým realitním makléřem proberete všechny nezbytné detaily a domluvíte se na spolupráci, uzavřete s RSČS zprostředkovatelskou smlouvu. Ta definuje smluvené úkony, které pro Vás realitní kancelář vykoná; odměnu, která jí za tuto práci bude vyplacena; a případné sankce pro obě strany při nedodržení smluvních podmínek.

Zprostředkovatelská smlouva může být buď exkluzivní (tzn. že RSČS se stane jediným prodejcem Vaší nemovitosti a pro Vás z toho budou plynout podstatná zvýhodnění), nebo neexkluzivní (tzn. že prodej nemovitosti může zprostředkovat více realitních kanceláří). Určitě trvejte na exkluzivní smlouvě, která je pro Vás nejvýhodnější.

Provize může být stanovena jako pevná nebo vázaná na konečnou prodejní cenu, plus daň z přidané hodnoty. Dobrý makléř se Vám vždy vyplatí, proto se na jeho odměně nevyplatí šetřit.

5. Nabídka nemovitosti na realitním trhu

Po vyřízení veškerých zmíněných náležitostí můžeme přistoupit k propagaci Vaší nemovitosti a vyhledávání kupců. Nabízet ji budeme nejen pomocí standardních reklamních prostředků, což jsou časopisy a internetové servery zaměřené na reality, ale i na našem webovém realitním portálu, který má vysokou návštěvnost, a také ve vlastním informačním magazínu RSČS. Tento časopis najdou zájemci ve většině z téměř 700 poboček České spořitelny po celé České republice. Díky tomu Vaši nemovitost opravdu nikdo nepřehlédne!

6. Prohlídky nemovitosti pro zájemce

Realitní makléř v další fázi komunikuje se zájemci a organizuje prohlídky Vaší nemovitosti. Není Vaší povinností prohlídky absolvovat – o to se postará makléř. Vaším zájmem však je předvést nemovitost v co nejlepším stavu. Ze zkušeností rovněž víme, že se vyplatí být ke kupujícím upřímný. Pokud má Vaše nemovitost nějakou vadu, kterou jste nestihli odstranit, přiznejte to. Potenciálního zájemce od koupě spolehlivě odradí, pokud ji náhodně objeví.

7. Přípravy smluv

Jakmile se jeden ze zájemců rozhodne učinit nabídku, sdělí Vám ji prostřednictvím makléře. Společně s výší nabídky Vám bude rovněž oznámen předpokládaný způsob financování. Budete-li s nabídkou souhlasit, je třeba připravit kupní smlouvu (případně rezervační smlouvu či smlouvu o budoucí kupní smlouvě). To pro Vás zajistí makléř za pomoci našich právních specialistů. Ti se postarají i o další potřebné majetkové a právní podklady a úkony. Mezi ty patří zejména:

  • opatření listu vlastnictví z katastrálního úřadu
  • zajištění snímku z pozemkové mapy
  • zajištění nabývacího titulu k nemovitosti
  • zajištění znaleckého posudku (při uzavření exkluzivní smlouvy hradí náklady na vypracování posudku RSČS)
  • příprava protokolu o předání bytu/domu

V závislosti na typu prodávané nemovitosti k našim právním službám náleží i další úkony (např. smlouvy o převodu členských práv a povinností, smlouvy o převodu obchodního podílu, smlouvy o finančním vyrovnání apod.) RSČS je díky svému postavení a renomé schopna rovněž zprostředkovat notářské, advokátní a bankovní úschovy finančních prostředků u renomovaných partnerů. Pro naše klienty je zdarma připraven jistotní účet vedený u České spořitelny.

8. Podpis smlouvy; Převod peněz; Zaplacení daně

Připravený návrh kupní smlouvy bude okomentován kupujícím a až dojde ke shodě, smlouvu můžete podepsat. Zpravidla je podepisována za účasti zástupců obou stran, realitního makléře, notáře a právních specialistů. Již před podpisem kupní smlouvy zajistíme, aby byly potřebné peníze zajištěny a uschovány. V případě jakýchkoli nejasností je Vám stále k dispozici makléř, aby Vám pomohl a poradil. Jakmile je kupní smlouva podepsána a následně převedena vlastnická práva k nemovitosti, jsou Vám předány peníze. K převodu práv se může vázat povinnost přiznat a zaplatit daň z příjmu. Po prodeji byste měli též podat přiznání k dani z věcí nemovitých, protože jste nemovitost pozbyli. O daň z nabytí věcí nemovitých se však starat nemusíte, tu platí kupující.

9. Předání nemovitosti

Samotné předání nemovitosti se uskuteční v okamžiku, kdy jsou převedena vlastnická práva z prodávajícího na kupujícího. Za účasti realitního makléře podepíšete přímo při předání s kupujícím předávací protokol, který Vám připraví naši právní specialisté a s nímž Vás důkladně seznámí Váš realitní makléř. Poté již oficiálně předáte nemovitost kupujícímu. A již si můžete užívat nebo vhodně investovat nabyté peníze!

Veškeré Vaše další dotazy Vám rádi zodpoví a podrobnější informace poskytnou naši zkušení realitní makléři.

Poznámka: Uvedený postup je pouze orientačním návodem, který se v konkrétních případech může odlišovat.

<< Zpět do Poradny

Dostávejte zajímavosti ze světa realit

(max. 2x za měsíc)

>